logo

21 ohromujúcich faktov a čísel – Plastové znečistenie v roku 2021

Ak stále pravidelne používaš plasty, tento blog ti priblíži aké škodlivé účinky má znečistenie plastom na životné prostredie a tvoje zdravie.

Share

Plast, ktorý použiješ, skončí buď v životnom prostredí, alebo v tvojom tele. Väčšina plastov sa dostane do oceánskej vody, ktorá sa potom distribuuje do poľnohospodárskej pôdy alebo do pitnej vody. Konzumujú ho aj morské živočíchy, ktoré potom sa dostávajú aj do ľudí. V oboch prípadoch je to dosť nebezpečné pre flóru, faunu a tvoje zdravie.

Ak stále pravidelne používaš plasty, tento blog ti priblíži aké škodlivé účinky má plastové znečistenie na životné prostredie a tvoje zdravie.

21 ohromujúcich faktov a čísel

 1. Na celom svete sa ročne vyrobí viac ako 380 miliónov ton plastov.
 2. Od začiatku koronavírusu v roku 2019 sa znečistenie plastami zvýšilo až na 530 miliónov ton. Inými slovami, toto číslo sa v roku 2020 zdvojnásobilo.
 3. Každý rok jeden Američan použije jednu plastovú tašku denne. V Dánsku použije každý človek asi štyri plastové vrecká ročne.
 4. Takmer 99% plastov sa vyrába spaľovaním chemikálií, olejov a plynu.
 5. Približne 40% celosvetovej spotreby plastov pripadá na obalový priemysel.
 6. Jednej plastovej fľaši trvá viac ako 400 rokov, kým sa rozloží. Obsahujú zlúčeninu nazývanú polyetyléntereftalát. Rozkladá sa fotodegradáciou a nie je biologicky odbúrateľný. Inými slovami, pôsobením slnka a vzduchu sa rozkladá. Napriek tomu zanecháva množstvo mikroplastov, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé.
 7. Plastové poháre sa rozložia za takmer 50 až 80 rokov.
 8. Len 9 % celosvetového plastového odpadu sa recykluje. Zvyšok skončí buď na skládkach alebo v oceánoch.
 9. Každá tretia ryba ulovená a skonzumovaná ľuďmi obsahuje plast.
 10. Mikroplasty ohrozujú životné prostredie ešte viac ako veľké plastové kusy. Mnoho každodenných predmetov zahŕňa mikroplasty, ako sú napríklad kozmetika, pneumatiky, fľaše, tuby, čajové vrecúška atď.
 11. Čína má najvyššiu mieru znečistenia plastmi. Prispieva k približne 28% celosvetového znečistenia plastmi.
 12. Až 80 % odpadu v životnom prostredí tvorí plast.
 13. Otrava plastom je jedným z hlavných prispievateľov k rakovine a vážnym infekciám.
 14. Po zmiešaní s chlórom sa plast stáva nebezpečným pre pôdu. Absorbuje sa do poľnohospodárskej pôdy a v konečnom dôsledku ničí plodiny a ekosystém.
 15. Nemecko má najlepší recyklačný systém, ktorý využíva takmer 56% celkového odpadu.
 16. Miera recyklácie zaznamenaná v USA v roku 2018 bola 32%.
 17. Vedci objavili na Arktíde platový odpad v oceánoch.
 18. Plastové slamky tiež výrazne prispievajú k znečisteniu. Ľudia na celom svete spotrebujú denne okolo 500 miliónov slamiek.
 19. Dokonca aj voda z vodovodu obsahuje mikroplasty! Takmer 83% zdrojov vody z vodovodu je obsahuje mikro plastové znečisťujúce látky.
 20. Pri testovaní malo 90 % Američanov zlúčeninu s názvom BPA alebo Bisfenol A, ktorá sa nachádza vo všetkom, čo sa bežne používa, vrátane fliaš na vodu a nádob na jedlo.
 21. Každé mláďa morskej korytnačky sa rodí s plastom vo svojom vnútri.

Jednorazové plastové príbory

Jednu pomocnú ruku nám podáva firma Outlery, ktorá vyrobila kvalitný cestovný príbor. Vďaka tomu môžeme príbor používať všade tam, kde sme museli použiť plastový jednorazový príbor.

Zdroj: https://outlery.com/blogs/blog/22-mind-blowing-plastic-pollution-facts-and-figures-2021