logo

Plechovky alebo sklo – čo je ekologickejšie?

Pivo alebo limonáda k nám často prichádzajú ako v plechovkách, tak aj v sklenených fľašiach. Čo je ale ekologickejšie?

Share

Možno ste sa túto otázku už niekedy pýtali. Pivo alebo limonáda k nám často prichádzajú ako v plechovkách, tak aj v sklenených fľašiach. Čo je ale ekologickejšie, plechovky alebo sklo? Na to sa pozrieme v dnešnom článku.

Hliníkové plechovky

Výroba hliníka je energeticky náročná, pretože je potrebné extrahovať ho zo surovín. Pri tomto procese vzniká až 1 500 kilogramov toxického odpadu, ktorý je potrebné niekam uložiť, čo je viac ako 10-15-násobok odpadu pri výrobe skla. Samotná výroba 1 tony hliníku vyžaduje až 4 tony materiálu.

Výroba nových plechoviek je tak vcelku náročná, ich preprava je však o to jednoduchšia – sú malé, ľahko skladovateľné a pri prevoze sa tak vylúči menej emisií. Aj preto u nás stále prevažujú hliníkové plechovky. Veď stačí iba vypiť a vyhodiť.

Pokiaľ však chceme naozaj ochrániť našu Zem, plechovky recyklujeme. Práve recyklácia je v porovnaní s recykláciou skla efektívnejšia. Vyžaduje nižšiu teplotu a oproti novej výrobe plechoviek sa ušetrí až 95% energie. Dôležitá je však správna separácia.

Problémom je aj to, že si hliník z plechoviek často nájde inú cestu ako opäť k plechovkám. Vznikajú potom nové a nové produkty z tohto hliníka, zatiaľ čo plechovky sa musia vyrábať nanovo.

Sklenené fľaše

Aj výroba skla je dosť náročná, no výrobne suroviny sú široko dostupné. Pokiaľ sa nejedná o jednorazové sklenené fľaše, ktoré sú z ekologického hľadiská snáď najhoršie, používanie skla k nápojom je veľmi rozumné. Veď pred novou recykláciou sa sklenené fľaše použijú 20-50 krát a to je úžasné! V reštauráciách pri pohároch je to potom ešte jednoznačnejšia situácia.

Preprava je síce náročnejšia, pri dlhodobejšom využívaní sklenených fliaš sa však oplatí. Preto je dôležité opätovné používanie sklenených produktov – kúpte si fľašu či pohár a používajte ju znova a znova.

Recyklácia oboch materiálov je jednoduchá a funguje. Je len na nás, či zdraviu planéty pomôžeme. Pokiaľ teda vypijete nápoj z plechovky, ubezpečte sa, že tento odpad separujete. Ak chcete žiť ešte ekologickejšie, zabezpečte si sklenenú fľašu a používajte ju čo najdlhšie.