Ďalšou činnosťou, ktorú v domácnostiach vykonávame stále dookola a dookola je pranie. Ale ako prať ekologicky a chrániť seba a Zem zároveň? To ti vysvetlíme v tomto dvojdielnom článku.
Musíme si uvedomiť jednu veľmi dôležitú vec a tou je, že ekologickejšie znamená ochraňovať aj seba. Chemické pracie prostriedky ostávajú v textíliách, ktoré potom nosíme a sú v neustálom styku s našou kožou. Alebo aj pri takom obyčajnom domácom sušení sa dostávajú do ovzdušia a do našich tiel cez dýchacie cesty.
My doma na pranie používame kvalitné výrobky od značky Tierra Verde, a preto sme sa rozhodli priniesť ich aj k tebe domov. Na našom internetovom obchode KAZUE.sk nájdeš všetky produkty, ktoré v tomto článku spomenieme, a tak si ich môžeš vyskúšať aj ty sám a žiť zas o čosi ekologickejšie.
Ako odstrániť škvrny ekologicky?
Ach, tie škvrny. Sú všade a ťažko sa ich zbaviť. To snáď ekologicky ani nejde. Či?
Jasné, že ide!
Pokiaľ sa na tvojom oblečení objavila naozaj silná škvrna, odporúčame ti použiť žlčové mydlo, ktoré je na škvrny priam stvorené. Je veľmi účinné proti mastnote, potu, tráve, krvi a najrôznejším druhom škvŕn. Skvelou správou pre vegánov je, že na KAZUE.sk nájdeš aj alternatívu k žlčovému mydlu, a to olivové mydlo. Má obohatenie o citrónový extrakt a tak vonia naozaj úžasne. Oba druhy určite stoja za vyskúšanie.
Radi používame aj Puer bieliaci prášok, ktorý slúži na namáčanie bielizne a pomáha tak odstraňovať škvrny a nečistoty. Väčšinou stačí iba niekoľko krátkych minút a oblečenie je pripravené na pranie. Pokiaľ však toto oblečenie prežilo hotovú katastrofu, namoč ho do teplej vody o teplote aspoň 60°C (pokojne aj cez noc) a pridaj Puer alebo za hrsť mydlových vločiek. V prípade, že na namáčanie z nejakého dôvodu nemáš čas, pri praní radšej použi aspoň dvojnásobnú dávku pracieho prášku.
Tvrdá voda – je to problém?
Áno, a to najmä pre tvoju práčku. Najprv teda musíš zistiť, či je tvoja voda tvrdá a či obsahuje priveľké množstvo minerálov. Na toto existujú testovacie pásiky, prípadne by ti to mal povedať tvoj dodávateľ.
Pokiaľ je voda tvrdá, je potrebné ju zmäkčiť. Na rad potom prichádza zmäkčovač vody, ktorý z nej spraví vodu ideálnu na pranie bez toho, aby sa tvoja práčka pokazila.
A keďže je zdravá práčka k praniu nevyhnutná, je treba sa o ňu starať. My to robíme tak, že do bubna vysypeme hrnček prípravku odstraňovač vodného kameňa – kyselina citrónová, pridáme starý kus oblečenia alebo handru a „perieme“ ju pri teplote 90°C – práčka sa tak vyčistí a vydezinfikuje. Ak z nej cítiť zápach, miesto kyseliny citrónovej použijeme 200 gramov Puer.
Tak vidíš – aj celý proces prania a práce s bielizňou môže prebiehať ekologicky a s ohľadom na nás a našu planétu. V ďalšom článku sa už zbližša pozrieme na samotné pranie.
Ak si kladieš otázku ako prať ekologicky, máme pre teba riešenie ako jednoducho môžeš začať – Štartovací balíček ekodrogérie od Tierra Verde.