logo

Ako prať ekologicky a chrániť seba a planétu zároveň, 2. časť

V dnešnej časti ti prezradíme, ako na pranie a čo urobiť vtedy, keď nie si ľahostajný k sebe a k našej planéte. Možností je viacero.

Share

V minulom článku sme si opísali, ako bielizeň pripraviť na pranie čo možno najekologickejšie. Možností je neúrekom a všetko záleží od toho, či myslíš naozaj ako prať ekologicky.

Produkty od Tierra Verde nájdeš aj na našom internetovom obchod KAZUE.sk a veríme, že ich začneš používať spolu s nami.

Poďme prať ekologicky!

Pokiaľ si si už pripravil bielizeň podľa návodu v minulom článku, môžeme sa vrhnúť na samotné pranie. Čím väčšia časť celého procesu bude ekologická a za použitia eko produktov bez negatívneho dopadu na naše telo a na Zem, tým lepšie. Našim favoritom je prací prášok z mydlových orechov na biele a stálofarebné oblečenie, ktorý dokonale operie aj jemné detské vecičky či dokonca látkové plienky. Ak sa oblečenie znečistí bežne, používame 15 gramov prášku a perieme aspoň v teplote 40°C. V prípade, že si škvrny na oblečení neodstraňoval, pokojne pridaj prášku viac.

Používame takisto aj prací gél z mydlových orechov bez vône, ktorý často dopĺňame o zmäkčovač vody, vďaka čomu šetríme objem nutný na pranie. Gél je koncentrovaný, ekologický a vhodný aj pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou. Na našom internetovom obchode si jednoducho každý nájde to svoje.

A na záver…

Pranie uzatvárame plákaním a aj to sa dá robiť ekologicky. Používame plákadlo bielizne s levanduľovou silicou, vďaka čomu je pranie čistejšie a efektívnejšie. Oblečenie sme tak ochránili pred zošednutím a jeho vlastnosti sa zlepšujú – vlákna sú odolnejšie, farby sýtejšie, pH sa stabilizuje. Plákanie je ešte dôležitejšie pre ľudí s citlivou pokožkou.

Pokiaľ si chceš vyrobiť plákadlo doma, zmiešaj 150 gramov kyseliny citrónovej s 850 mililitrami vlažnej vody.

Skvelé je, že väčšina týchto produktov je v neutrálnej vôni, a ty si tak môžeš zvoliť vôňu ľubovoľnú. Buď za použitia prírodných silíc alebo esenciálnych olejov. Tie sa postarajú, aby tvoje oblečenie sa nielen pohodlne nosilo, ale aj voňalo.

Ako alternatívu ku praciemu prášku z mydlových orechov používame iba samotné mydlové orechy. Ku orechom nepridávame žiadne ďalšie prostriedky. Takéto pranie považujeme za najekologickejšie pranie aké v dnešnej dobe máme dostupné. Iba prírodne orechy, ktoré sa dodávajú v papierom obale, znamená najnižšiu záťaž aj pre prírodu.

Dúfame, že sme ťa presvedčili, že aj prať môžeš ekologicky a veríme, že vyskúšaš produkty Tierra Verde aj ty. Navštív sekciu ekologické pranie v našom eshop KAZUE.sk a vyber si!