logo

Ekologické obaly

Jedným z prvých krokov, ktoré sme pri ceste za ekologickejším životom urobili, bolo obmedzenie obalových materiálov.

1
Share

Chceli sme produkovať oveľa menej odpadu a práve obaly potravín v domácnostiach zapĺňajú väčšiu časť objemu odpadkových košov. Pýtali sme sa, ako baliť ekologicky a aké ekologické obaly používať na to, aby sme našu planétu čo možno najviac ochraňovali. Odpovede sme našli a teraz ich ponúkame aj tebe v 5 jednoduchých krokoch, na konci ktorých budeš aj ty baliť ekologickejšie.

1. krok – HĽADAJ MENŠIE BALENIA

Iste si už videl malý produkt, ktorý bol zabalený v zbytočne veľkom obale. Niekedy to zájde až tak ďaleko, že výrobcovia balia každý jeden banán či zemiak do svojho vlastného obalu. Ich cieľom by však malo byť zredukovanie objemu balenia na minimum, prípadne jeho úplne odstránenie, pokiaľ obal nie je potrebný a nevyhnutný.

Jednoduchým riešením je bojkotovať takéto produkty a radšej si kúpiť ovocie a zeleninu bez obalu. Dobrou správou je, že spoločnosť už začína vidieť zbytočnosť priveľkých obalov a odvracia sa od ich kúpy.

2. krok – OPAKOVANE

Najlepším riešením ako baliť ekologicky a vlastne aj žiť ekologickejšie, je používať obaly opakovane. Napríklad u nás na KAZUE.sk si môžeš kúpiť ekologické obaly, voskové obaly, ekologické vrecká a tašky, ktoré sú vyrobené z ekologických materiálov a ktoré môžeš používať opakovane. Celý proces môžeš podporiť návštevou bezobalových obchodov, kde si drogériu a potraviny môžeš dať zo vlastných vreciek či nádob.

3. krok – NAHRAĎ OBALY

Obaly, ktoré používaš doma sa snaž nahradiť takými, ktoré sú recyklovateľné a ktoré nevplývajú negatívne na životné prostredie. Zahoď plastové vrecká a tašky a zaobstaraj si ekologické obaly ako včelobaly či sieťovky, ktoré sa ľahko používajú aj v domácnosti – či už pri pečive, ovocí alebo zelenine.

4. krok – POUŽÍVAJ BIO OBALY

Baliť ekologicky znamená používať obaly, ktoré sú založené na prírodných surovinách. Takými môže byť už spomínaný vosk, ľan, bambus či akýkoľvek iný obnoviteľný materiál, ktorý nemá negatívny dopad na našu planétu. Takýto obal keď sa aj dostane do prírody, ľahko sa rozloží a nebude záťažou pre okolitý ekosystém.

5. krok – RECYKLÁCIA

Pokiaľ ešte máš doma klasické obaly, prípadne sa ich kúpe nejakým spôsobom nedokážeš vyhnúť, uisti sa, že ich správne recykluješ. Plastové či kovové obaly majú svoje vlastné nádoby a ich správne roztriedenie ti zaberie nanajvýš pár minút. Tento krok je minimum, čo môžeš urobiť nielen ty, ale aj tvoje okolie. Skús ich presvedčiť o dôležitosti recyklácie materiálov a životnému prostrediu pomôžeš ešte o čosi viac.