logo

Ako prať vlnu

Ako prať vlnu, aby svoje vlastnosti nestratila a aby držala svoj tvar? Musím ju prať ručne, alebo môžem použiť program na vlnu v automatickej práčke?

Share

Vlna má naozaj fantastické hrejivé vlastnosti a máloktorý materiál sa jej v hrejivosti vyrovná. Navyše, ak sa o ňu správne staráš, vydrží ti dlhé roky.
Ako prať vlnu, aby tieto svoje vlastnosti nestratila a aby držala svoj tvar? Musím ju prať ručne, alebo môžem použiť program na vlnu v automatickej práčke?

Lanolín

Najskôr musím povedať, že vlna obsahuje lanolín. Ide o látku, ktorá sa prirodzene stará o srsť oviec. Zaisťuje tepelnoizolačné vlastnosti a vodeodolnosť vlny. Má skvelú samočistiacu schopnosť, preto vlnené oblečenie stačí vyvetrať.

Čo ak predsa musím, alebo chcem vlnu prať

Keď už dôjde na pranie, odporúčame vhodný prípravok na pranie ako je Prací gél z mydlových orechov na vlnu.

Prací gél z mydlových orechov na vlnu a funkčný textil z merino vlny môžeš použiť nielen pri ručnom praní ale aj
pri praní v práčke. Vďaka prídavku lanolínu, ktorý som už spomínal, udržuje tento gél vlákna vlny pružné aj pri opakovanom praní.

Pár tipov pre teba:

  • Maximálna teplota vody pri praní by mala byť medzi 30°C a 40°C (sleduj odporučenia na štítku).
  • Per v práčke len na najjemnejšom programe. Použi program na vlnu či ručné pranie.
  • Ak perieš ručne, vlnu príliš nežmýkaj, obľúbené kúsky oblečenia radšej vysaj uterákom. Vlnu nevešaj. Oblečenie z vlny má skvelú schopnosť získať tvar – rozlož ju, vytvaruj a nechaj pozvoľna uschnúť.
  • Ak si na panie v práčke netrúfaš, pretože ide o veľký poklad 🙂 alebo preto, že si to materiál vyžaduje (kašmír, mohér), daj pri ručnom praní pozor na striedanie teplôt.
  • Pri žehlení sleduj inštrukcie na štítku, obyčajne vlnenému oblečeniu žehlenie svedčí – zarovná prípadné menšie žmolky a pekne ho vytvaruje.
  • Na pranie vlny nepoužívaj mydlo, praciu sódu ani Puer. Ideálne sú mydlové orechy, alebo spomínaný Prací gél z mydlových orechov na vlnu.