Separovanie odpadu je jednoznačnou a neoddeliteľnou súčasťou ekológie a ochrany našej planéty. Je krokom, ktorý dokáže urobiť každý z nás a aj my tak môžeme reálne priložiť ruku k dielu. Ako ale správne separovať? Tomu sa budeme venovať v dnešnom článku. Veríme, že aj vďaka separovaniu dokážeme našu planétu Zem ochrániť. Pomôžete nám?
Separujeme do farebných nádob, pričom má každá farba svoje konkrétne využitie. Čo do nádob patrí a čo do nich nepatrí?
Modrá nádoba – papier
Do modrej nádoby patria staré noviny, časopisy, letáky, listy, škatule, kartóny a podobný odpad. Po novom do nich môžete vhodiť aj rolky z toaletného papiera či napríklad obaly od vajíčok, aj keď tie sú kompostovateľné. Treba myslieť na to, že napríklad škatule a kartóny sú objemnejšie, bude teda rozumné stlačiť ich a zmenšiť tak ich veľkosť. Určite sa vyhnite tomu, aby ste do modrých nádob vyhadzovali znečistený a mastný alebo voskový papier, použité kuchynské utierky či nebodaj plienky.
Žltá nádoba – plasty
Nádoby na plasty sú snáď najpoužívateľnejšie a sú vždy plné. Klasicky sem patria PET fľaše (tiež stlačené), najrôznejšie plastové obaly, igelitky, sáčky a fólie. Snažte sa plastové obaly vždy čo možno najviac vyčistiť. Čo do žltých nádob nepatrí sú špinavé obaly od jedál, obaly z chemických prostriedkov alebo nebezpečných látok. Ale ani linoleum, PVC, guma, polystyrén či plexisklá.
Zelená nádoba – sklo
Separovať poháre, sklenené fľaše, črepy, sklenené obaly – to všetko si nájde svoje miesto v zelenej nádobe. Nevyhadzujte však do nej porcelán a keramiku, tabuľové sklá alebo sklá s drôteným výpletom, zrkadlá, žiarovky a žiarivky, neónové trubice či napríklad zapekacie misy a podobné kuchynské pomôcky. Väčšie kusy radšej odvezte na zberný dvor.
Červená nádoba – kovy
Kovový odpad ako hliníkové plechovky a obaly, konzervy či viečka od jogurtov patria do červenej nádoby. Môžete sem vyhodiť aj neznečistený alobal alebo viečka zo zaváraninových pohárov. Opäť platí to, že do tejto nádoby nesmú byť vyhadzované kovové obaly z chemických prostriedkov, farieb, lepidiel, ale ani obaly zo zubnej pasty. Pokiaľ máte väčší kovový kus, ktorý sa do nádoby nezmestí alebo by v nej zabral priveľa miesta, znovu ho zavezte radšej na zberný dvor.
Hnedá nádoba – bioodpad
Hnedá nádoba je spomedzi všetkých nádob najnovšou a mnohí si na ňu ešte nezvykli. Čo do nej patrí? Kvety, listy a burina, drevené piliny a konáre, tráva, slama, odpad z ovocia a zeleniny, ostatky z kávy a čaju, popol, škrupinky. Určite sem nevyhadzujte živočíšny odpad, mliečne a mäsové výrobky, varené ovocie a zeleninu, vlasy, lieky či zvieracie exkrementy a cigaretové ohorky.
A čo ostatné?
A kam napríklad s použitým kuchynským olejom, baterkami či liekmi? Olej z varenia je možné odovzdať na niektorých čerpacích staniciach, baterky odovzdajte v supermarketoch, obchodoch a iných špecializovaných miestach a staré lieky pokojne odneste do lekárne.
Na KAZUE.sk sa téme ako správne separovať budeme venovať častejšie. Chystáme články, ktoré vám pomôžu lepšie sa zorientovať v danej problematike triedenia odpadu.