Máme tu pokračovanie článku od najznámejšieho košického foodblogera FoodTipsa. Popisuje momenty strávené so švédskou liatinou na sporáku aj na grile. A aká bola jeho osobná skúsenosť s liatinovou panvicou Skeppshult?
“Pri grilovačkách zvyknem hovoriť, že človek sa učí na svojich chybách a platí to aj pri liatine. Treba si osvojiť tie správne postupy, ako na nej variť. Asi najčastejším problémom môže byť, že vám na nej jedlo môže zo začiatku prihárať, resp lepiť sa na povrch. Dobrou spávou je, že liatinovú panvicu nemôžete dojebkať. Aj keby ste tam niečo pripálili úplne nekonečným spôsobom, vezmete do ruky drátenku, vyšúchate to, nanovo vypálite panvicu a je ako nová. Taký @maso_od_romana ju v pohode čistil s brúskou Zero fucks given, liatinu nezničíš. Ak by som to teda všetko mal zhrnúť do jednej vety a určiť, pre koho je liatina vlastne určená. Tak sú to podľa mňa ľudia, ktorí vareniu chcú venovať troška viac, ktorí si potrpia na kvalitnejšiu prípravu pokrmov. A nie je im ukradnutá ani zdravotná stránka.
Skeppshult je Švédska značka s vyše 100 ročnou históriou
Všetko, čo som spomínal vyššie, sú viacmenej všeobecné záležitosti, ktoré platia pre každú liatinu. Teraz by som chcel poukázať na to, prečo práve Skeppshult. Ako som spomínal hneď v úvode, Skeppshult je Švédska značka s vyše 100 ročnou históriou. To, že je švédska však neznamená len to, že ju založili Švédi a teda nie je to len prahsprostý marketing. To, čo ju naozaj odlišuje od mnohých iných značiek je to, že na výrobu svojich panvíc používajú severskú železnú rudu a všetko robia ručne.
Ako ste sa asi teraz správe dôvtipili, dnes si už väčšina značiek necháva robiť liatiny v Číne a tam ju častokrát robia zo železného odpadu, resp šrotu. Samozrejme, nechcem týmto povedať že Skeppshult existuje ako jediná poctivá firma na liatiny. Výrobcovia sú niekoľkí, chcel som tým len zdôrazniť že nie je liatina ako liatina. Pred kúpou si to treba radšej aspoň troška naštudovať, liatiny nie sú najlacnejšie. A keď už budete investovať, tak do niečoho čo dáva zmysel a s čím budete stotožnení.
Zdravotný aspekt varenia na liatine
Niekoľkokrát som spomínal zdravotný aspekt varenia na liatine. Tak už len tak okrajovo podotknem že firma Skeppshult nevyrába len zdravotne nezávadné produkty, ale aj celá ich výroba nezaťažuje životné prostredie. Firma Skeppshult má certifikát o zdravotnej nezávadnosti. 100% spotrebovanej energie pochádza z veterných elektrární a všetky použité suroviny pochádzajú z lokálnych zdrojov. Ja viem, mnohí z vás toto neriešite a ja sa tiež nechcem hrať na vyšupovaného ekológa. No mám vo svojom blízkom okolí niekoľko ľudí, ktorí si na týchto veciach dávajú veľmi záležať. A to by sme si mali aj my všetci, že…
Liatinové Skeppshult panvice nepatria medzi lacné, ale to nie je ani Rolls Royce. Ak uvažujete nad kúpou, tak berte v ohľad aj to, že na tieto panvice dávaju 25 ročnú záruku. No vydržia bez zaváhania celý život. Teflónovka nevydrží ani rok, keď sú na nej hlbšie škrabance, treba ju čím skôr vyhodiť. Lebo vám pri varení do jedla vypúšťa školivé látky. Keď si to tak človek poráta v dlhodobom merítku, tak tie liatiny vlastne ani nie sú také drahé
Chcem ešte zdôrazniť, že toto nie je platený post. Presnejšie povedané @kazue.sk mi nezaplatili, aby som vám tu napísal tieto litánie na tému liatina. Panvice som od nich dostal pred pol rokom zadarmo, používam ich, som s nimi maximálne spokojný. A na tých pár storiek ste často reagovali rôznymi otázkami na túto tému. Aj preto som sa rozhodol napísať tento článok, aby som ľudom, ktorých to síce zaujíma ale veľmi do toho nevidia, aspoň troška priblížil o čo ide.
PS: ak máte akékoľvek otázky na tému liatin, pokojne sa pýtajte v komentoch – ak budem vedieť, rád odpoviem.”