Známy košický foodbloger Dragan Stojakovič, ktorý vystupuje pod názvom svojho profilu Food Tips Košice na sociálnych sieťach. Mal tú možnosť vyskúšať a otestovať švédsku liatinovú panvicu Skeppshult. Napísal sám:
“Prečo by ste si mali kúpiť liatinovú panvicu? Oplatí sa do nej investovať? Akú značku si vybrať? Aké má liatina nevýhody? Na všetky tieto otázky sa vám budem snažiť odpovedať v tomto poste
Zhruba pred polrokom mi eshop KAZUE.sk poslal 2 liatinové panvice na skúšku. Sú švédskej značky Skeppshult, odniesol som si ich na chalupu, varil a piekol na nich (párkrát boli aj na storkách) a teraz myslím dozrel čas na tento článok. Poďme sa najprv na tému liatin pozrieť vo všeobecnosti.
Najčastejšou otázkou asi je, prečo práve liatinovú panvicu? Myslím, že ten najzásadnejší dôvod je asi zdravotná stránka. Varenie/pečenie na liatine je podstatne zdravšie, ako varenie na teflóne alebo hliníku. Ak si kúpite kvalitnú liatinu, tak je vyrobená bez akýchkoľvek chemických prísad a teda sa vám do jedla pri varení nebude dostávať žiaden bordel. V podstate sa dá povedať, že má asi ten najmenej zdravotne závadný povrch, na ktorom môžete variť/piecť. Na míle vzdialené teflónu.
Veľkou výhodou
Ďalšou veľkou výhodou liatin je, že fungujú všade – na plyne, na indukcii, pokojne ju môžete hodiť aj do otvoreného ohňa a tej panvici sa absolútne nič nestane. Liatina veľmi dobre drží teplo – ak sa raz nahreje, tak ostáva teplá ešte veľmi dlho. Jej teplotu rapídne nezníží ani keď do nej naraz položíte veľa surovín. Toto presne chcete, keď idete napr. robiť steaky. Liatina má taktiež extrémnu odolnosť – pokojne môžete používať kovové obracačky, lopatky, naberačky, prosto hocičo. Dá sa povedať že liatinu nepoškodíte, ani keby ste po nej vyslovene rezali nožom, aj keď teda neviem načo by ste to vôbec robili Nemáte tu v podstate čo poškrabať. Veľmi zaujímavou vlastnosťou liatiny je aj to, že čím dlhšie ju používate, tým lepšie funguje. Liatina bez preháňania dokáže 100%-ne fungovať celý váš život, ak ju nedodžubete tak na nej budú mocť variť ešte aj vaše deti. Teda dodžubať ju vlastne ani nemáte ako, aj keby vám totálne zhrdzavela, tak sa vždy dá oživiť. Liatina dokáže byť taktiež krásne nepriľnavá, tu však už ale prichádza pár ALE…
ALE…
Ako všetko na svete, aj liatina má samozrejme svoje nevýhody. Jednou vetou by sa to dalo zhrnúť tak, že ak chcete aby vám liatina dobre a dlho fungovala, tak sa o ňu musíte aj dobre starať. Čo všetko to obnáša? Hneď po kúpe liatiny, pred prvým použitím, by ste ju mali najprv vypáliť a to ideálne niekoľkokrát. Je to easy záležitosť, ale aj tak sa tomu treba povenovať. V zásade ide iba o jedno – potrieť celú panvicu tenkým filmom oleja, zohriať ju a následne nechať vychladiť. Utrieť a opakovať. Mimochodom, na youtube nájdete nekonečne veľa videí ako správne vypaľovať liatinu, nájdete tam všetky info, aký olej použiť, teploty, prosto všetko. Kľúčové slová su “seasoning cast iron”. Je to téma, o ktorej by sa dala napísať doslova celá kniha, takže na teraz iba takto okrajovo, no budem sa v tomu bdúcnosti venovať, určite pripravím aj nejaké instastories.
Po dovarení
Liatinu žiaľ nemôžete dať do myčky, musíte ju čistiť ručne. Následne ju po umytí treba čim skôr dobre vysušiť. Ja osobne to riešim tak že ju dám na sporák, zohrejem a prebytočná voda sa odparí, panvica ostane dokonalo suchá. Ak by ste ju nechali namočenú alebo mokrú, môže vám začať korodovať. Nie je to však nič zložité ani namáhavé, ale predsa len sú tu úkony, ktoré trebárs pri teflóne robiť nemusíte. Ten len hodíte do odkvapkávača a vybavené. Po umytí by bolo fajn liatinu aj opäť vypáliť. Samozrejme, nemusíte to zakaždým robiť, ale tu sa dostávame k tomu, čo som spomenul hneď na začiatku – ak chcete aby vám liatina dobre slúžila, tak sa o ňu treba starať a čim viac lásky jej venujete, tým viac lásky dá aj ona vám. Inými slovami, treba jej raz za čas venovať troška času a lásky, pekne vypáliť, potrieť tenučkou vrstvou oleja… Pri príkladnej starostlivosti sa môžete pri liatine dopracovať k takej nepriľnavosti, že na nej urobíte volské oko bez gramu tuku (tj oleja alebo masla). Tu však opäť prichádza malé ALE… To vajíčko musíte vyklepnúť už na rozohriatu liatinu, ak by ste to vajíčko vyklepli na studenú liatinu a pozvoľna rozohrievali, prilepí sa.
Týmto malým príkladom som chcel demonštrovať to, že varenie/pečenie na liatine má nejaké svoje zásady a pravidlá. Úprimne povedané, je to náročnejšie ako pri teflóne, pretože sa o to panvicu musíte starať a musíte si osvojiť pár pravidiel varenia na nej. Odmenou vám ale bude nielen dokonalejšie pripravené jedlo, ale aj podstatne zdravšie.”