logo

Otužovanie v korona časoch

V dobe, keď je pohyb obmedzený, športoviská zatvorené a doma je to už nuda, začínajú ľudia s činnosťami, ktoré dovtedy ani len nepoznali.

1
Share

Prečo otužovať?

Novo nájdenej popularite sa tešia prechádzky, turistika a – otužovanie. Práve otužovanie sa stalo v časoch korony novým fenoménom. Vyskúšaj ho aj ty!
V čase pandémie si čoraz viac ľudí uvedomuje, že budovanie imunity a zdravie sú veľmi dôležité veci. Otužovanie k obom prispieva – upravuje metabolizmus, pomáha k tvorbe hnedého tuku, podporuje tvorbu červených krviniek a imunoglobulínov, zlepšuje okysličovanie krvi a prekrvenie organizmu. Ľudskému telu navyše zlepšuje termoregulačné vlastnosti. Oveľa lepšie tak zvládaš zmeny počasia a chladnejšie prostredie, nemusíš nosiť toľko oblečenia a celkovo sa cítiš príjemnejšie.

Otužovanie je krokom k zdraviu a pomôže ti vyhýbať sa doktorom. Mnohí otužilci tvrdia, že ich choroby obchádzajú a lekára nenavštívili už roky. Tvoj organizmus tak lepšie zvládne nielen obdobia plné chorôb, ale aj rôzne stresové situácie.

A obmedzenia? Tie prakticky neexistujú. Pokiaľ netrpíš srdcovocievnymi alebo onkologickými ochoreniami, otužovaniu máš dvere otvorené. Vekové obmedzenia taktiež neexistujú – neveril by si, ale otužujú sa všetci – od malých detí až po 90-ročných dôchodcov. A preto to určite zvládneš aj ty! Ak začínaš s otužovaním vo vyššom veku je lepšie to konzultovať so svojím lekárom.

A navyše – otužovanie je zadarmo. Na čerstvom vzduchu a v prírode. Už len toto môže prispieť k zdravšiemu životu a vyššej odolnosti tvojho organizmu pred najrôznejšími votrelcami.

Ako začať s otužovaním?

Ako u všetkého aj tu platí, že začiatky sú najťažšie. Potom to už ide.

Odporúčam začať zľahka. Všetko bude závisieť od tvojej začiatočnej odolnosti voči zime. Niekto je doslova zmrzlina, iný toleruje chlad oveľa lepšie. Najlepšie bude začať prechádzkami v chladnejšom období a postupne znižovať množstvo oblečenia. Pokiaľ si odolnejší, túto časť môžeš vynechať a začať studenými sprchami. Zo začiatku ti to možno bude nepríjemné, časom sa to však zlepší. Postupne znižuj ich teplotu, až sa dostaneš na úroveň, kde si povieš: „A môžem ísť von!“

Skorá jeseň je najideálnejším časom, kedy začať s otužovaním. Voda je už chladnejšia, no slnko stále občas zasvieti. Pokiaľ si zdravý, tvoj organizmus si s takouto vodou hravo poradí a možno už cez zimu budeš naozajstným ľadovým medveďom. Mnoho začiatočníkov, ale aj skúsených otužilcov používa čiapku, ktorá ich aspoň trošku ohreje, takže môžeš vyskúšať aj to. Nájdi si blízke jazero či inú vodu v prírode a staň sa otužilcom aj ty!

Aj keď sa môže zdať, že je otužovanie iba rýchlym trendom, pravda nemôže byť vzdialenejšia. Získava si čoraz viac priaznivcov a určite tu s nami ešte nejakú dobu vydrží. Vyskúšaj aj ty túto prospešnú záležitosť, ktorá ti možno zmení život tak, ako ho zmenila nám.

Môžeš si tiež prečítať ďalší článok o otužovaní 1000 ľadových spŕch alebo 3 roky otužovania.

Otužovanie vo vodnej nádrži Domaša.