logo

Virtuálna voda? A to je čo?

Surfujete na telefóne, sedíte na gauči, popíjate kávu alebo čaj. Vaša spotreba vody však nie je iba tá, ktorá bola použitá k zaliatiu kávy či čaju.

Share

Pesimisti hovoria, že v nasledujúcom storočí bude práve voda kvapalinou, o ktorú sa bude bojovať. Populácia stále rastie a každý jedinec zanecháva svoju vodnú stopu. A k nej rozhodne nepatrí iba objem toho, čo vypijeme, použijeme na hygienu alebo varenie. Po pochopení pojmu „virtuálna voda“ možno budeme týchto pesimistov považovať za realistov. Čo to teda je a aký má virtuálna voda dopad na stav našej planéty? Poďme sa na túto problematiku pozrieť zbližša.

Virtuálna voda

Čo máte na sebe oblečené? Tričko, nohavice, nejakú spodnú bielizeň. Surfujete na telefóne, sedíte na gauči, popíjate kávu alebo čaj. Vaša spotreba vody však nie je iba tá, ktorá bola použitá k zaliatiu kávy či čaju. Pod pojem virtuálna voda spadá všetko, čo bolo použité na výrobu vášho oblečenia a všetkých produktov, ktoré používate, spracovanie potravy, ktorú jete alebo na chov zvierat, z ktorých produkty potom konzumujete a využívate. Priemerný človek tak za deň dokáže minúť pokojne aj 5 000 litrov vody! A to je rozhodne viac, ako vypijeme či použijeme na hygienu.

Najväčšiu stopu virtuálnej vody zanecháva práve naša potrava, a to najmä živočíšna. Na chov, potravu a finálne spracovanie živočíšnych produktov sa minie obrovské množstvo vody. Hovädzí steak na vašom tanieri tak môže za sebou skrývať aj 2 500 litrov vody. Keď si však vyrátame spotrebu vody na 1 kilogram potraviny, čokoláda zastáva neohroziteľné prvenstvo. Medzi ďalšie potraviny, ktoré vodnú stopu zaťažujú najviac, môžeme zaradiť orechy, olivy, cukor alebo vajíčka.

Ok, a čo s tým?

Keď sme už tento pojem naplno pochopili, mnohí máme aspoň približnú predstavu o našej vodnej stope na tejto planéte. Zlou správou je, že je často naozaj obrovská. Možno je tomu tak aj u vás. Ale dobrou správou je, že objem svojej virtuálnej vody máme prakticky vo vlastných rukách!

Pokiaľ je vašim cieľom žiť čo najekologickejšie a čo najmenej pitvať Zem, dobrým spôsobom môže byť napríklad zníženie príjmu živočíšnych produktov. Pri tomto kroku však musíte dávať pozor na to, aby vám v strave nechýbali dôležité minerály, vitamíny a nutrienty.

Ďalším krokom môže byť redukcia vášho šatníka. Mnohí z nás majú v skriniach ukryté veci, ktoré nikdy nenosia alebo už nosiť nebudú. Je lepšie vlastniť niekoľko kusov oblečenia a tie pravidelne nosiť ako mať zbytočne plný šatník.

Skúste si už pred kúpou zistiť, koľko litrov vody mohlo byť použitých na výrobu konkrétneho produktu. Pochádza z ďalekého zahraničia? Je jeho výroba nejako regulovaná? Ide o organické BIO varianty? Všetky tieto faktory priamo pôsobia na objem virtuálnej vody. Pokiaľ si uvedomíte, koľko vody naozaj spotrebujete a ste odhodlaný našej planéte pomôcť, zaiste nájdete tie správne riešenia. A my vám v tom pomôžeme!

V našom obchode KAZUE.sk máme aktuálne vyše 80% výrobkov bez akýchkoľvek plastov. Všetky naše ponúkané výrobky sú vyrábané z prírodných materiálov. Balíme šetrne k životnému prostrediu, používame recyklovateľné kartónové krabice, ktoré sú vyrobené už z recyklovaného papiera.